61797 5067919 1024x512

Kabus Nedir? Neden Kabus Görülür?

Svg%3EBazen küçük bir çocuk bazen de kocaman insan kabus görür ve kan ter içinde uyanır. Peki kabus nedir ve neden kabus görülür biliyor musunuz?

Fantastik ya da gerçeğe yakın kabus gören birçok kişi, uyandığında kendini kötü hisseder. En sık 3-4 yaşlarda görülmeye başlanan kabuslar, kişinin kendini güvende hissetmediğine işaret eder. Ama çoğu zaman stres, bazı ilaçlar ve ateş, travmatik olaylar kabus görmeye neden olur. Kabusların nedenini bilirsek bu korkuyu tekrar tekrar yaşamayız. Ayrıca uyku bozuklukları yaşıyorsanız kabus görmeniz daha sık hale gelebilir.

Neden Kabus Görürüz?

Kabus görmenin en sık rastlanan nedeni, kişinin stresli bir durumla karşı karşıya olmasıdır. Mesela sevilen birinin ölmesi, kazaya tanıklık etmek, mağdur olmak, çeşitli kaygı durumları, boşanma ve taşınmalar kabusları tetikleyebilir. Tabi sadece psikolojik etkiler değil, yediklerimiz ve içtiklerimiz de bu durumu etkiler. Aşırı baharatlı yemekler yemek, alkol kullanımı ve antidepresan ilaçlar kullanmak kabusların artmasına neden olabilir. Ateşli hastalıklar bilinen birçok hastalık halinde uyku bozuklukları kabuslara yol açar. Ara sıra kabus görülmesi normal kabul edilirken, sık sık kabus görülmesi halinde bir uzmandan yardım alınması uygun olur. Neden kabus görürüz sorusunun cevabı yaşananlara göre değişmektedir. Depresyon azaldıkça, kabuslar yavaşça rüyalara doğru evrilir. Bu durum kişinin iç çatışmaları ve yaşam koşullarını etkiler. Çünkü bu gizli depresyon belirtisi olabilir.

İlaçlar da Etkiler

Kabus görmenin en sık rastlanan nedenlerinden bir diğeri de kişinin kullandığı ilaçlardır. Depresyon ilaçları ya da tansiyon ilaçları kabuslara neden olabilir. İnsanların günlük yaşamda sorunsuz olması rüyalarına yansır. Yenilen yiyecekler, kullanılan ilaçlar ve kişinin stres durumu rüyalar üzerinde etki eder.

Kabus Bozukluğu Hastalığı Mı?

Bazen bir gecede birden fazla kabus görmek mümkündür. Bu durumun sık tekrar etmesi haline kabus bozukluğu hastalığı adı veriliyor. Toplumun %4’nde görülen bu durum, uyumaktan korkar hale gelene kadar ilerleyebilir. Kişi daha az uyur ve dolayısıyla daha yoğun kabus görmeye başlar.

Çocuklarda ve yetişkinlerde, hatta cinsiyetlerde rüyaların farklılaştığını görmemiz mümkündür. Çocuklar genelde 7 yaşına kadar hayvan ve aile bireyi temalı rüyalar görürken, kadınların aileyle ilgili rüyalar görmesi olasıdır. Kabusların nedenleri özellikle stresin arttığı durumlardır. Rüya görüp net hatırlamak uykunun bölündüğü, rüyanın hatırlanmaması ise kaliteli uykuya işaret eder. Bazen travmalar yeniden yaşanırken bazen de kişi sıkıntı ve şiddet konusundaki etkileri rüyalarla ortaya çıkarır.

Facebook’ta Paylaş | Twitter’da Paylaş | Google+’da Paylaş

Leave a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *